Vishay/Dale RNC50H4872BSRSL
RNC50H4872BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H4872BSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 48.7K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H4872BSRSL.pdf
Availability of RNC50H4872BSRSL
QUANTITY
RNC50H4872BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H4872BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H4872BSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)48.7k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H4872BSRSL
Related LinksRNC50H4, RNC50H4872BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H4872BSRSL Details Description
Related parts for RNC50H4872BSRSL
IDC CABLE - MKR50K/MC50G/MCS50K datasheet.pdf
CONN RCPT 1.27MM 50POS GOLD PCB datasheet.pdf
DIODE GP 200V 6A MICRODE BUTTON datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 5VIN 12VOUT SIP datasheet.pdf
RES SMD 24K OHM 5% 1W 1218 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
RES 20K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 750 OHM 1W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
NETWORK SWITCH datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X35MM R-TAB datasheet.pdf
FUSE 1A 250/277V RADIAL datasheet.pdf
610UF 350V 51X79 85C ST datasheet.pdf