Vishay/Dale RNC50H4931BSB14
RNC50H4931BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H4931BSB14
Brief Description
RES 4.93K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H4931BSB14.pdf
Availability of RNC50H4931BSB14
QUANTITY
RNC50H4931BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H4931BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50H4931BSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)4.93k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H4931BSB14
Related LinksRNC50H4, RNC50H4931BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H4931BSB14 Details Description
Related parts for RNC50H4931BSB14
IC CRIMZON Z8 MCU OTP 64K 28SSOP datasheet.pdf
CAP CER 120PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
IC AMP LIMITING SFP 10-UMAX datasheet.pdf
C/A LC TO LC MM 2.0MM 0.5M datasheet.pdf
BATTERY LEAD ACID 12V 5.5AH datasheet.pdf
CAP CER 0.033UF 100V X7S RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 30V 200MA DO35 datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 250V RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 15UF 20% 420V RADIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.2A 5TSOP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 18POS PIN datasheet.pdf