Vishay/Dale RNC50H4990FMB14
RNC50H4990FMB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H4990FMB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 499 OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H4990FMB14.pdf
Availability of RNC50H4990FMB14
QUANTITY
RNC50H4990FMB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H4990FMB14
Internal Part NumberEIS-RNC50H4990FMB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)499
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H4990FMB14
Related LinksRNC50H4, RNC50H4990FMB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H4990FMB14 Details Description
Related parts for RNC50H4990FMB14
RECTIFIER BRIDGE 2A 50V KBPM datasheet.pdf
SCR PHASE CTRL MOD 1800V 1000A datasheet.pdf
TRIMMER 4.7K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
RES 22K OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 590 OHM 1% 10W datasheet.pdf
RES CHAS MNT 6.2 OHM 1% 10W datasheet.pdf
FIXED IND 120NH 335MA 140 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 412K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf