Vishay/Dale RNC50H4991BSRSL
RNC50H4991BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H4991BSRSL
Brief Description
RES 4.99K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H4991BSRSL.pdf
Availability of RNC50H4991BSRSL
QUANTITY
RNC50H4991BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H4991BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H4991BSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.99k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H4991BSRSL
Related LinksRNC50H4, RNC50H4991BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H4991BSRSL Details Description
Related parts for RNC50H4991BSRSL
CAP ALUM 220UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf
CONN RECEPT 10POS 20AWG MTA156 datasheet.pdf
IC INVERTER UHS SCHMITT SC70-5 datasheet.pdf
IC GATE NOR 2CH 2-INP US8 datasheet.pdf
IC FPGA 69 I/O 84PLCC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 25W datasheet.pdf
SENS INDUCT PROX 3W NPN NC M8 datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 35A 115VAC 28VDC datasheet.pdf
TL4024-3, KEY LOCK, 110VAC, PTR datasheet.pdf
DIODE PIN 50V datasheet.pdf