Vishay/Sprague TH3B476M6R3C1800
TH3B476M6R3C1800 picture photo
Mfg. Part Number
TH3B476M6R3C1800
Brief Description
CAP TANT 47UF 6.3V 20% 1411
Datasheet Download
TH3B476M6R3C1800.pdf
Availability of TH3B476M6R3C1800
QUANTITY
TH3B476M6R3C1800 Order Process
Ship out your order
Specifications of TH3B476M6R3C1800
Internal Part NumberEIS-TH3B476M6R3C1800
Standard Package2,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)1.8 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1411 (3528 Metric)
Size / Dimension0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max)0.083" (2.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TH3B476M6R3C1800
Related LinksTH3B476M, TH3B476M6R3C1800 Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
TH3B476M6R3C1800 Details Description
Related parts for TH3B476M6R3C1800
CHOKE COMMON MODE 170 OHMS PCB datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SNGL STR 17POS datasheet.pdf
RES SMD 232K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 33 OHM 2506 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 200W datasheet.pdf
IC ENCORE MCU 4K FLASH 28QFN datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 450V RADIAL datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
TOOL APPLICATOR FX15 ACCESSORY datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS IN-LINE SLDR datasheet.pdf
LABEL FLAG THERM TRANS datasheet.pdf
RES 2.49 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf