Vishay/Dale RNC50H4991FRB14
RNC50H4991FRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H4991FRB14
Brief Description
RES 4.99K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H4991FRB14.pdf
Availability of RNC50H4991FRB14
QUANTITY
RNC50H4991FRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H4991FRB14
Internal Part NumberEIS-RNC50H4991FRB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)4.99k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H4991FRB14
Related LinksRNC50H4, RNC50H4991FRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H4991FRB14 Details Description
Related parts for RNC50H4991FRB14
SWITCH PUSH SPST-NC 10A 110V datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 25V 20% 2312 datasheet.pdf
COVER ASSMBLY FOR DIN CONN datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W SGL 12V OUT DIP24 datasheet.pdf
Crystal 32.0000MHz 30ppm 18pF 80 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 25W datasheet.pdf
RES 8.5 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 128POS WALL MNT PIN datasheet.pdf