Vishay/Dale RNC50H5001BRB14
RNC50H5001BRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H5001BRB14
Brief Description
RES 5K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H5001BRB14.pdf
Availability of RNC50H5001BRB14
QUANTITY
RNC50H5001BRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H5001BRB14
Internal Part NumberEIS-RNC50H5001BRB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)5k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H5001BRB14
Related LinksRNC50H5, RNC50H5001BRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H5001BRB14 Details Description
Related parts for RNC50H5001BRB14
RES SMD 1.91KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 1.5K OHM 5% 0603 datasheet.pdf
MS2,192,14,20,11,18,11,W8 datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 24"L X 48"W datasheet.pdf
IC REG BOOST 5V 0.8A SYNC SOT23 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
RES 4.7K OHM 2% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
CABLE JUMPER 1.25MM .102M 39POS datasheet.pdf
RES SMD 0.12 OHM 1% 1/2W 2010 datasheet.pdf
AIR CONDITIONER datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 19F M28 datasheet.pdf