Vishay/Dale RWR80S4R75FPB12
RWR80S4R75FPB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR80S4R75FPB12
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 4.75 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80S4R75FPB12.pdf
Availability of RWR80S4R75FPB12
QUANTITY
RWR80S4R75FPB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80S4R75FPB12
Internal Part NumberEIS-RWR80S4R75FPB12
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)4.75
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80S4R75FPB12
Related LinksRWR80S4, RWR80S4R75FPB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80S4R75FPB12 Details Description
Related parts for RWR80S4R75FPB12
SWITCH BASIC SPDT 2A SEALED 125V datasheet.pdf