Vishay/Dale RNC55J3651BRR36
RNC55J3651BRR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J3651BRR36
Brief Description
RES 3.65K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J3651BRR36.pdf
Availability of RNC55J3651BRR36
QUANTITY
RNC55J3651BRR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J3651BRR36
Internal Part NumberEIS-RNC55J3651BRR36
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.65k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J3651BRR36
Related LinksRNC55J3, RNC55J3651BRR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J3651BRR36 Details Description
Related parts for RNC55J3651BRR36
JUMPER WIRE 3.0" LONG PKG OF 75 datasheet.pdf
OSC 5.0V PROG CMOS STBY 100PPM datasheet.pdf
LED SPACER MOLDED (T1 3/4) .550" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 6POS BOX MNT SCKT datasheet.pdf
TRIMMER 100 OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
RELAY SSR DUAL 50A ZERO PNL MNT datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 250MA 4.48 OHM TH datasheet.pdf
12MM SLD ASSY RCPT 1X6 MID STGY datasheet.pdf
CONN RCPT 23POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
High Accuracy anyCAP⑩ 100 mA Low Dropout Linear Regulator IC datasheet.pdf