Vishay/Dale RNC50H5051BSB14
RNC50H5051BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H5051BSB14
Brief Description
RES 5.05K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H5051BSB14.pdf
Availability of RNC50H5051BSB14
QUANTITY
RNC50H5051BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H5051BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50H5051BSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)5.05k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H5051BSB14
Related LinksRNC50H5, RNC50H5051BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H5051BSB14 Details Description
Related parts for RNC50H5051BSB14
CONN HEADER 20POS 4.2MM R/A TIN datasheet.pdf
RES SMD 2.26K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
BACKSHELL GENDER CHANGE 9-25POS datasheet.pdf
SENSOR 750PSIS 7/16 UNF 4-20 MA datasheet.pdf
CONN HEADER SGL 6POS .050" T/H datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 18 OLIVE datasheet.pdf
KIT FOR Q.F. STAGGERED datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 11POS PIN datasheet.pdf
CBL ASSY 58A NM UHFM datasheet.pdf