Vishay/Dale RNC50H50R5BSBSL
RNC50H50R5BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H50R5BSBSL
Brief Description
RES 50.5 OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H50R5BSBSL.pdf
Availability of RNC50H50R5BSBSL
QUANTITY
RNC50H50R5BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H50R5BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H50R5BSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)50.5
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H50R5BSBSL
Related LinksRNC50H5, RNC50H50R5BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H50R5BSBSL Details Description
Related parts for RNC50H50R5BSBSL
CONN RECEPT 4POS 20AWG MTA156 datasheet.pdf
1.5 MF CAP 400V METAL datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES 10K OHM 0302 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 18POS JAM NUT SCKT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 20 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
LED MT SR VERT X 0.210" UNIV datasheet.pdf
WS02-CFSC1-ELXX VER2 datasheet.pdf
PREMO-FLEX 1.25 JMPR LGT 51 TYPE datasheet.pdf
NETWORK CABLE datasheet.pdf
NEST PIVOT LEVER LINK datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 21G BLK datasheet.pdf
Virtex⑩-E 1.8 V FPGA Field Programmable Gate Arrays IC datasheet.pdf