Vishay/Dale RNC50H50R5BSBSL
RNC50H50R5BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H50R5BSBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 50.5 OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H50R5BSBSL.pdf
Availability of RNC50H50R5BSBSL
QUANTITY
RNC50H50R5BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H50R5BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H50R5BSBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)50.5
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H50R5BSBSL
Related LinksRNC50H5, RNC50H50R5BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H50R5BSBSL Details Description
Related parts for RNC50H50R5BSBSL
CAP ALUM 3.3UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 221 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
TVS DIODE 102VWM 165VC DO214AB datasheet.pdf
CONN PIN 22-24AWG TIN CRIMP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 10W datasheet.pdf
RES 47K OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 5% 20V AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 27UH 750MA 350 MOHM TH datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM L-TAB T766 datasheet.pdf
381 TB SPRING CLAMP 90D datasheet.pdf
MKP 0.56UF 5% 2500VDC DRAWING T5 datasheet.pdf
CAP FILM 30UF 20% 310VAC AXIAL datasheet.pdf