Vishay/Dale RNC50H5101BSB14
RNC50H5101BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H5101BSB14
Brief Description
RES 5.1K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H5101BSB14.pdf
Availability of RNC50H5101BSB14
QUANTITY
RNC50H5101BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H5101BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50H5101BSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)5.1k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H5101BSB14
Related LinksRNC50H5, RNC50H5101BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H5101BSB14 Details Description
Related parts for RNC50H5101BSB14
TERM DUAL LVL DK 4/V datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 50V NP0 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 184PS PCI64 .05 5V datasheet.pdf
CAP CER 20PF 440VAC SL RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 4.99K OHM 1/4W 2512 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X15MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS INLINE PIN datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
FAN 12VDC 80X20MM 3WR datasheet.pdf
RES 56.2K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf