Vishay/Dale RNC50H5101BSRE6
RNC50H5101BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H5101BSRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 5.1K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H5101BSRE6.pdf
Availability of RNC50H5101BSRE6
QUANTITY
RNC50H5101BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H5101BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC50H5101BSRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.1k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)