Vishay/Dale RNC50H5112DSB14
RNC50H5112DSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H5112DSB14
Brief Description
RES 51.1K OHM 1/10W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H5112DSB14.pdf
Availability of RNC50H5112DSB14
QUANTITY
RNC50H5112DSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H5112DSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50H5112DSB14
Resistance (Ohms)51.1k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H5112DSB14
Related LinksRNC50H5, RNC50H5112DSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H5112DSB14 Details Description
Related parts for RNC50H5112DSB14
RES SMD 75K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 22.1K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC CTRLR POE POWERED IEEE 8SOPWR datasheet.pdf
IC MULTIPLEXER DUAL 4X1 16TSSOP datasheet.pdf
CAP CER 680PF 25V X7R 0201 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 25W datasheet.pdf
GROUND CORD LO-PRO 15FT W/RES datasheet.pdf
CONN HDR 58POS 1.27MM T/H datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 1A SYNC datasheet.pdf
MKP 2UF 5% 1250VDC DRAWING T3 datasheet.pdf