Murata Electronics North America GRM188R71E473JA01J
GRM188R71E473JA01J picture photo
Mfg. Part Number
GRM188R71E473JA01J
Brief Description
CAP CER 0.047UF 25V X7R 0603
Datasheet Download
GRM188R71E473JA01J.pdf
Availability of GRM188R71E473JA01J
QUANTITY
GRM188R71E473JA01J Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM188R71E473JA01J
Internal Part NumberEIS-GRM188R71E473JA01J
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.047µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM188R71E473JA01J
Related LinksGRM188R71, GRM188R71E473JA01J Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM188R71E473JA01J Details Description
Related parts for GRM188R71E473JA01J
RES 12 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 5.1M OHM 5% 1/20W 0201 datasheet.pdf
RES SMD 2.4 OHM 5% 1/4W 1210 datasheet.pdf
CAP CER 0.033UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
IC FPGA 72 I/O 100TQFP datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 5V 200W datasheet.pdf
RES SMD 16 OHM 1% 2/3W 1206 datasheet.pdf
DIP CABLE M-F 24POS datasheet.pdf
RES SMD 379 OHM 0.1% 3/4W 2512 datasheet.pdf