Vishay/Dale RNC50H5112DSRE6
RNC50H5112DSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H5112DSRE6
Brief Description
RES 51.1K OHM 1/10W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H5112DSRE6.pdf
Availability of RNC50H5112DSRE6
QUANTITY
RNC50H5112DSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H5112DSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC50H5112DSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)51.1k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H5112DSRE6
Related LinksRNC50H5, RNC50H5112DSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H5112DSRE6 Details Description
Related parts for RNC50H5112DSRE6
FUSE GLASS 150MA 250VAC 2AG datasheet.pdf
RES SMD 1.13K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 1.05 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 10V 20% 1411 datasheet.pdf
CAP CER 20PF 3KV NP0 1808 datasheet.pdf
IC MICROMANAGER 10% 16-DIP datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 165VIN 2VOUT 20W datasheet.pdf
HOLDER MEGA DUAL FOR 450A & 225A datasheet.pdf