Vishay/Dale RNC50H5113BSBSL
RNC50H5113BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H5113BSBSL
Brief Description
RES 511K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H5113BSBSL.pdf
Availability of RNC50H5113BSBSL
QUANTITY
RNC50H5113BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H5113BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H5113BSBSL
Resistance (Ohms)511k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H5113BSBSL
Related LinksRNC50H5, RNC50H5113BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H5113BSBSL Details Description
Related parts for RNC50H5113BSBSL
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 18SOIC datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 2POS 90DEG 7.5MM datasheet.pdf
CONN RCPT 21POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
IC VIDEO SWITCH QUAD SPDT 16SOIC datasheet.pdf
RES SMD 1.35KOHM 0.02% 1/4W 0805 datasheet.pdf
SWITCH SPDT 2A SEALED PCB datasheet.pdf
OSC PROG 2.5NS 50PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CONN PLUG 43POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf