Vishay/Dale RNC50H5173BSRE6
RNC50H5173BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H5173BSRE6
Brief Description
RES 517K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H5173BSRE6.pdf
Availability of RNC50H5173BSRE6
QUANTITY
RNC50H5173BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H5173BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC50H5173BSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)517k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H5173BSRE6
Related LinksRNC50H5, RNC50H5173BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H5173BSRE6 Details Description
Related parts for RNC50H5173BSRE6
IC GATE NOR 4CH 2-INP 14-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 2.1K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 4.9A CHIPFET datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 150W datasheet.pdf
RES 121 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 9.09K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 61.9K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
5" TFT CLR SERIAL+USB IVRY 60M datasheet.pdf
ISP PROGRAMMER AVR JTAG datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 1A SYNC 16MSOP datasheet.pdf