Vishay/Dale RNC50H5361BSRSL
RNC50H5361BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H5361BSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 5.36K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H5361BSRSL.pdf
Availability of RNC50H5361BSRSL
QUANTITY
RNC50H5361BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H5361BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H5361BSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.36k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H5361BSRSL
Related LinksRNC50H5, RNC50H5361BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H5361BSRSL Details Description
Related parts for RNC50H5361BSRSL
IC DECODER DEMUX 1/8 LV 16-SOIC datasheet.pdf
IC 4-20MA CURRENT TRANS 14-DIP datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 92KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 2.048MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
IC VID QUAD/MUX CTRL 4CH 208PQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 600W datasheet.pdf
WOUND BEAD UH datasheet.pdf
DCON,9P,SNPB datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X10MM XCUT datasheet.pdf
MSS W/HOLE SPL SN/PB-AU SER 3 datasheet.pdf
CAP FILM 1600VDC 0.0056UF RADIAL datasheet.pdf