Vicor Corporation V150A48E500BG
V150A48E500BG picture photo
Mfg. Part Number
V150A48E500BG
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 48V 500W
Datasheet Download
V150A48E500BG.pdf
Availability of V150A48E500BG
QUANTITY
V150A48E500BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V150A48E500BG
Internal Part NumberEIS-V150A48E500BG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10.42A
Power (Watts) - Manufacture Series500W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency89.9%
Power (Watts) - Max500W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150A48E500BG
Related LinksV150A4, V150A48E500BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150A48E500BG Details Description
Related parts for V150A48E500BG
FIXED IND 330UH 45MA 28 OHM TH datasheet.pdf
DIODE ZENER 25V 500MW SOD123 datasheet.pdf
RES SMD 3.09K OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
Crystal 27.0000MHz 20ppm 18pF 40 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
TIMER SS MINI DPDT 5SECONDS datasheet.pdf
RES 287K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
WASHER FLAT M6 NYLON datasheet.pdf
CONN EDGECARD 140POS .100" datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 10% 25V 2711 datasheet.pdf
OSC MEMS 69.1200MHZ CMOS SMD datasheet.pdf