Vishay/Dale RNC50H5361DSBSL
RNC50H5361DSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H5361DSBSL
Brief Description
RES 5.36K OHM 1/10W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H5361DSBSL.pdf
Availability of RNC50H5361DSBSL
QUANTITY
RNC50H5361DSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H5361DSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H5361DSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)5.36k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H5361DSBSL
Related LinksRNC50H5, RNC50H5361DSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H5361DSBSL Details Description
Related parts for RNC50H5361DSBSL
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 8-SOIC datasheet.pdf
CONN PLUG 6 POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
TFLEX 390TG 9" X 9" datasheet.pdf
Crystal 22.1184MHz 30ppm 18pF 25 Ohm -20°C - 70°C Through Hole HC49/U datasheet.pdf
UMP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 274K OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC OPAMP CURR SENSE 75KHZ 8SOIC datasheet.pdf
CAP ALUM 4.7UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
IC OPAMP CURR SENSE 1.7MHZ 8SOIC datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP8T SLD SHORT datasheet.pdf
CAP FILM 22UF 10% 100VDC AXIAL datasheet.pdf