Vishay/Dale RNC50H5363FSRE6
RNC50H5363FSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H5363FSRE6
Brief Description
RES 536K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H5363FSRE6.pdf
Availability of RNC50H5363FSRE6
QUANTITY
RNC50H5363FSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H5363FSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC50H5363FSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)536k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H5363FSRE6
Related LinksRNC50H5, RNC50H5363FSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H5363FSRE6 Details Description
Related parts for RNC50H5363FSRE6
PROTO BOARD ADAPTER FOR TO-263AB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
PLUNGER 8.0MM X 7.0MM HT datasheet.pdf
LED RED CLEAR 2SMD R/A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
RES 397K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC DGTL POT 10K 4CH 16-LFCSP datasheet.pdf
CONN SOCKET PGA 32POS GOLD datasheet.pdf
FLASH SDHC H1-M 16GB MLC IND datasheet.pdf
FUSE 12KV 6.3AMP 2" FULL RANGE datasheet.pdf