Vishay/Dale ILSB0805ER3R3K
ILSB0805ER3R3K picture photo
Mfg. Part Number
ILSB0805ER3R3K
Brief Description
FIXED IND 3.3UH 30MA 800 MOHM
Datasheet Download
ILSB0805ER3R3K.pdf
Availability of ILSB0805ER3R3K
QUANTITY
ILSB0805ER3R3K Order Process
Ship out your order
Specifications of ILSB0805ER3R3K
Internal Part NumberEIS-ILSB0805ER3R3K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesILSB-0805
Material - CoreFerrite
Inductance3.3µH
Tolerance±10%
Current Rating30mA
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)800 mOhm Max
Q @ Freq45 @ 10MHz
Frequency - Self Resonant48MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test10MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)0.043" (1.10mm)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ILSB0805ER3R3K
Related LinksILSB080, ILSB0805ER3R3K Datasheet, Vishay/Dale Distributor
ILSB0805ER3R3K Details Description
Related parts for ILSB0805ER3R3K
IC LATCH TRANSP 10BIT 3ST 24SOIC datasheet.pdf
IC A/D CONV 16BIT SAMPLNG 28SSOP datasheet.pdf
GDT 350V 20% 10KA THROUGH HOLE datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 21POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 25W datasheet.pdf
RES 560 OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 60.4K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 453 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 61.9 OHM 1/20W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS INLINE PIN datasheet.pdf