Vishay/Dale RNC50H5490BSBSL
RNC50H5490BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H5490BSBSL
Brief Description
RES 549 OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H5490BSBSL.pdf
Availability of RNC50H5490BSBSL
QUANTITY
RNC50H5490BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H5490BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H5490BSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)549
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H5490BSBSL
Related LinksRNC50H5, RNC50H5490BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H5490BSBSL Details Description
Related parts for RNC50H5490BSBSL
Connector Header 9 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
TVS DIODE 3.3VWM 10VC SC70-6 datasheet.pdf
FFC 0.50 TYPE A 18 CKTS LGT 254 datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 3.3UF 20% 160V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 39PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
750 TB SPR PLU WF DOWN datasheet.pdf
RELAY GEN PURP datasheet.pdf
LED COB WHT datasheet.pdf
ETHERNET CABLE M12-D datasheet.pdf
3650 1008 0.18UH 5% 2K RL datasheet.pdf