Vishay/Dale RNC50H5521BSB14
RNC50H5521BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H5521BSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 5.52K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H5521BSB14.pdf
Availability of RNC50H5521BSB14
QUANTITY
RNC50H5521BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H5521BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50H5521BSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)5.52k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H5521BSB14
Related LinksRNC50H5, RNC50H5521BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H5521BSB14 Details Description
Related parts for RNC50H5521BSB14
MOSFET N-CH 30V 14.5A 8-SOIC datasheet.pdf
IC VREF SHUNT ADJ 8SOIC datasheet.pdf
IC SUPERVISOR 1.95V LOW SC-70 datasheet.pdf
IC ADC 10BIT 210KHZ W/SD 8-SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 730MA 370 MOHM TH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC FIFO 8192X18 50NS 32PLCC datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 25V X8L 0805 datasheet.pdf
RES 150 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 187.5MHZ LVDS SMD datasheet.pdf