Vishay/Dale RNC50H5620BSB14
RNC50H5620BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H5620BSB14
Brief Description
RES 562 OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H5620BSB14.pdf
Availability of RNC50H5620BSB14
QUANTITY
RNC50H5620BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H5620BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50H5620BSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)562
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H5620BSB14
Related LinksRNC50H5, RNC50H5620BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H5620BSB14 Details Description
Related parts for RNC50H5620BSB14
FAN AXIAL 120X38MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
VARISTOR 675V 400A DISC 5MM datasheet.pdf
TVS DIODE 4VWM 9VC SC74-6 datasheet.pdf
RELAY TIME DELAY DPDT 120 VAC 8 datasheet.pdf
LED RED CLEAR 2PLCC SMD datasheet.pdf
IC REG 5OUT BCK/LINEAR 40TQFN datasheet.pdf
LED HARDWARE LENS FILTER RED datasheet.pdf
RES 49.9K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf