Vishay/Dale RNC50H5620FSBSL
RNC50H5620FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H5620FSBSL
Brief Description
RES 562 OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H5620FSBSL.pdf
Availability of RNC50H5620FSBSL
QUANTITY
RNC50H5620FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H5620FSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H5620FSBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)562
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H5620FSBSL
Related LinksRNC50H5, RNC50H5620FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H5620FSBSL Details Description
Related parts for RNC50H5620FSBSL
OPTOISO 5KV TRANS W/BASE 6SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 14POS 2MM R/A GOLD datasheet.pdf
TVS DIODE 21.8VWM 39.1VC DO204AC datasheet.pdf
CAP CER 3.9PF 100V BP 1206 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 55POS SKT datasheet.pdf
LED COOL WHITE 2SMD datasheet.pdf
RES SMD 200OHM 0.01% 0.6W J LEAD datasheet.pdf
IC GATE AND 4CH 2-INP 14-TSSOP datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 400MA DO35 datasheet.pdf