Vishay/Dale RNC50H5621BSR36
RNC50H5621BSR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H5621BSR36
Brief Description
RES 5.62K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H5621BSR36.pdf
Availability of RNC50H5621BSR36
QUANTITY
RNC50H5621BSR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H5621BSR36
Internal Part NumberEIS-RNC50H5621BSR36
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.62k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H5621BSR36
Related LinksRNC50H5, RNC50H5621BSR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H5621BSR36 Details Description
Related parts for RNC50H5621BSR36
CONN SOCKET IDC 26POS W/O KEY AU datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS DIP .125 SLD datasheet.pdf