Vishay/Dale RNC50H5761BSRE6
RNC50H5761BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H5761BSRE6
Brief Description
RES 5.76K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H5761BSRE6.pdf
Availability of RNC50H5761BSRE6
QUANTITY
RNC50H5761BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H5761BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC50H5761BSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.76k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H5761BSRE6
Related LinksRNC50H5, RNC50H5761BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H5761BSRE6 Details Description
Related parts for RNC50H5761BSRE6
RES 12K OHM 1/6W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC MPU SUPERVISORY CIRCUIT 8-DIP datasheet.pdf
CAP POLYMER 560UF 20% 4V T/H datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES 1.2K OHM 0606 datasheet.pdf
METRAL 3000 HD 6X5 24MM LNG ASSY datasheet.pdf
IC 16BIT 100KHZ SMPL ADC 28-SOIC datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 5000K 2SMD datasheet.pdf
CAP TANT 330UF 10V 10% 2824 datasheet.pdf
Connector Socket 96 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CABLE DUCT ANGLE datasheet.pdf
HEATSINK 50X40X9.5MM XCUT datasheet.pdf
CAP FILM 3.9UF 5% 1000VDC AXIAL datasheet.pdf