Vishay/Dale RNC50H5762BRRE6
RNC50H5762BRRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H5762BRRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 57.6K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H5762BRRE6.pdf
Availability of RNC50H5762BRRE6
QUANTITY
RNC50H5762BRRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H5762BRRE6
Internal Part NumberEIS-RNC50H5762BRRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)57.6k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H5762BRRE6
Related LinksRNC50H5, RNC50H5762BRRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H5762BRRE6 Details Description
Related parts for RNC50H5762BRRE6
IC REG LDO 18V 0.1A TO92-3 datasheet.pdf
CAP FILM 5100PF 5% 1.6KVDC RAD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 25W datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 10V 10% 2917 datasheet.pdf
MCU ARM 256KB FLASH MEM 64-LQFP datasheet.pdf
RES 21K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
POWER ELEMENT SHANK datasheet.pdf
IC CTRLR RES LLC CONVTER 20-DSO datasheet.pdf
CAP CER 6.1PF 25V NP0 01005 datasheet.pdf
CAP FILM 220NF 5% 250VDC AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 5POS PIN datasheet.pdf