Vishay/Dale RNC50H5762FRB14
RNC50H5762FRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H5762FRB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 57.6K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H5762FRB14.pdf
Availability of RNC50H5762FRB14
QUANTITY
RNC50H5762FRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H5762FRB14
Internal Part NumberEIS-RNC50H5762FRB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)57.6k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H5762FRB14
Related LinksRNC50H5, RNC50H5762FRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H5762FRB14 Details Description
Related parts for RNC50H5762FRB14
IC MODEM CTRL 86E34 28-SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 5.6NH 600MA 80 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SINGL STR 12POS datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 9POS 5.08MM datasheet.pdf
CAP TANT 3.9UF 5% 50V AXIAL datasheet.pdf
RES 51.1 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
TRIAC 800V 8A TO220 datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 300W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 4POS JAM NUT PIN datasheet.pdf