Vishay/Dale RNC50H5763FRBSL
RNC50H5763FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H5763FRBSL
Brief Description
RES 576K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H5763FRBSL.pdf
Availability of RNC50H5763FRBSL
QUANTITY
RNC50H5763FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H5763FRBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H5763FRBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)576k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H5763FRBSL
Related LinksRNC50H5, RNC50H5763FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H5763FRBSL Details Description
Related parts for RNC50H5763FRBSL
CAP CER 3.3UF 6.3V X5R 0805 datasheet.pdf
OPTOISO 1.5KV POWER MOSFET 8DIP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
DC/DC CONVERT 2.5V 40A datasheet.pdf
X4 SATA M - 4X LNLINK JACKSCREW datasheet.pdf
RES 1M OHM 1.5W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 727.67 OHM 1/4W 2512 datasheet.pdf
CONN PLUG 52POS INLINE PIN datasheet.pdf
SCR 1200V 16A TO-220 datasheet.pdf
RES SMD 4.3 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf