Vishay/Dale RNC50H5831BSBSL
RNC50H5831BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H5831BSBSL
Brief Description
RES 5.83K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H5831BSBSL.pdf
Availability of RNC50H5831BSBSL
QUANTITY
RNC50H5831BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H5831BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H5831BSBSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)5.83k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H5831BSBSL
Related LinksRNC50H5, RNC50H5831BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H5831BSBSL Details Description
Related parts for RNC50H5831BSBSL
IC REG SWTCHD CAP INV RATIO 8DIP datasheet.pdf
IC OPAMP BUFFER 165MHZ TSOT23-6 datasheet.pdf
CONV DC/DC 3.5W 18-36VIN 09VOUT datasheet.pdf
LED WARM WHITE 3000K SCREW MOUNT datasheet.pdf
CAP CER 270PF 200V X7R RADIAL datasheet.pdf
RES 464 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 49.9 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 32POS SKT datasheet.pdf
RES 2.4M OHM 1W .1% AXIAL datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5.3KV TRIAC 6SMD datasheet.pdf
RES SMD 5.97K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf