Vishay/Dale RNC50H5831DSB14
RNC50H5831DSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H5831DSB14
Brief Description
RES 5.83K OHM 1/10W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H5831DSB14.pdf
Availability of RNC50H5831DSB14
QUANTITY
RNC50H5831DSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H5831DSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50H5831DSB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)5.83k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H5831DSB14
Related LinksRNC50H5, RNC50H5831DSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H5831DSB14 Details Description
Related parts for RNC50H5831DSB14
VARISTOR 23V 1KA DISC 14MM datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPST 25A 480V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .125 EXTEND datasheet.pdf
IC ADC 12BIT SER 125K 8SON datasheet.pdf
TRIMMER 5M OHM 0.75W PC PIN datasheet.pdf
RES 27.4 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CABLE 19COND 22AWG SHLD 100' datasheet.pdf
THERMISTOR PTC 100 OHM 5% 0603 datasheet.pdf
RES 750 OHM 2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 3.01 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
TERMINAL,SOLIS R 8 1/2 datasheet.pdf
CAP FILM 160PF 5% 2000VDC RAD datasheet.pdf