Vishay/Dale RNC50H5900FSBSL
RNC50H5900FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H5900FSBSL
Brief Description
RES 590 OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H5900FSBSL.pdf
Availability of RNC50H5900FSBSL
QUANTITY
RNC50H5900FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H5900FSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H5900FSBSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)590
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H5900FSBSL
Related LinksRNC50H5, RNC50H5900FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H5900FSBSL Details Description
Related parts for RNC50H5900FSBSL
CAP CER 0.1UF 16V Y5V 0603 datasheet.pdf
RES SMD 309 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
MODULE WLAN 802.11G 2.4GHZ TXRX datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 18-36VIN 12VOUT datasheet.pdf
CONN RECEPT LGH 7POS CIRCULAR datasheet.pdf
RES CHAS MNT 6M OHM 10% 30W datasheet.pdf
CAP CER 43PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 200W datasheet.pdf
RES 90.9 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN SPRING LOAD 20POS DUAL SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS INLINE PIN datasheet.pdf