Vishay/Dale RNC50H5970BSRSL
RNC50H5970BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H5970BSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 597 OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H5970BSRSL.pdf
Availability of RNC50H5970BSRSL
QUANTITY
RNC50H5970BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H5970BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H5970BSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)597
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H5970BSRSL
Related LinksRNC50H5, RNC50H5970BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H5970BSRSL Details Description
Related parts for RNC50H5970BSRSL
CONN EDGECARD EXTEND 44POS .156 datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 3.3VIN +/-3.3VOUT datasheet.pdf
CAP CER 4.3PF 100V BP 0805 datasheet.pdf
DIN-POWER F032FW-22,0C1-2 datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 180V SNAP datasheet.pdf
BOX ALUM NAT 10.32"L X 7.17"W datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 7.8A 35 MOHM TH datasheet.pdf
RES CHAS MNT 3.5K OHM 1% 5W datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
CAP CER 56PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
CRYSTAL 26.000 MHZ 18PF SMT datasheet.pdf