TE Connectivity Measurement Specialties 86BSD015PG-3AIC
86BSD015PG-3AIC picture photo
Mfg. Part Number
86BSD015PG-3AIC
Manufacturer
Product Category
Pressure Sensors, Transducers
Brief Description
SENSOR PRESSURE
Datasheet Download
86BSD015PG-3AIC.pdf
Availability of 86BSD015PG-3AIC
QUANTITY
86BSD015PG-3AIC Order Process
Ship out your order
Specifications of 86BSD015PG-3AIC
Internal Part NumberEIS-86BSD015PG-3AIC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyPressure Sensors, Transducers
Series-
Pressure TypeVented Gauge
Operating Pressure15 PSI (103.42 kPa)
Output TypeI²C, SPI
Output14 b
Accuracy±0.25%
Voltage - Supply3.3V
Port Size-
Port StyleNo Port
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleCable with Connector
Maximum Pressure30 PSI (206.84 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / CaseModule
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)86BSD015PG-3AIC
Related Links86BSD01, 86BSD015PG-3AIC Datasheet, TE Connectivity Measurement Specialties Distributor
86BSD015PG-3AIC Details Description
Related parts for 86BSD015PG-3AIC
RELAY MINI SSR 240VAC @ 2A RAND datasheet.pdf
IC DUAL DIFF COMP 8-SOIC datasheet.pdf
CONN EUROBLOCK 5POS 5MM BLK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
RES 71.5K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
AOC SFP+ 10G 1CH PLEN OM2+ 20M datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 315V SNAP datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
DIODE GP 200V 200A 3TOWER datasheet.pdf
TV 2#12(COAX) 2#8(QUAD) SKT RE datasheet.pdf
PROCESSOR 600MHZ datasheet.pdf