Vishay/Dale RNC50H5971BSRSL
RNC50H5971BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H5971BSRSL
Brief Description
RES 5.97K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H5971BSRSL.pdf
Availability of RNC50H5971BSRSL
QUANTITY
RNC50H5971BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H5971BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H5971BSRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.97k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H5971BSRSL
Related LinksRNC50H5, RNC50H5971BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H5971BSRSL Details Description
Related parts for RNC50H5971BSRSL
FUSE BOARD MOUNT 50MA 250VAC RAD datasheet.pdf
CONN JUMPER TERM BLOCK 8.0MM datasheet.pdf
FILTER LOW PASS 5.5GHZ 0603 SMD datasheet.pdf
DISPLAY OLED PROP 96X64 0.96 datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 1.828MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
REC HSG RIGHT LEVER 48CKT BLACK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 99W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 150W datasheet.pdf
RES 374 OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf