Vishay/Dale RNC50H6001BSRE6
RNC50H6001BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H6001BSRE6
Brief Description
RES 6K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H6001BSRE6.pdf
Availability of RNC50H6001BSRE6
QUANTITY
RNC50H6001BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H6001BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC50H6001BSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H6001BSRE6
Related LinksRNC50H6, RNC50H6001BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H6001BSRE6 Details Description
Related parts for RNC50H6001BSRE6
CAP ALUM 470UF 20% 10V SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 5POS STR 5MM datasheet.pdf
BUZZER MAGNETIC 3.6V 8.5MM SMD datasheet.pdf
INDICATOR 24V 6MM PROMINENT BLUE datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 0.3A MLP33-5 datasheet.pdf
RES 65.7 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS INLINE PIN datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 16POS GOLD datasheet.pdf
CONN HDR 28POS T/H 0.100 TIN datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRAIGHT PINS datasheet.pdf