Vishay/Dale RNC50H6041BSB14
RNC50H6041BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H6041BSB14
Brief Description
RES 6.04K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H6041BSB14.pdf
Availability of RNC50H6041BSB14
QUANTITY
RNC50H6041BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H6041BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50H6041BSB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)6.04k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H6041BSB14
Related LinksRNC50H6, RNC50H6041BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H6041BSB14 Details Description
Related parts for RNC50H6041BSB14
DIODE ZENER 5.1V 1W SMA datasheet.pdf
RES SMD 511 OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
IC AMP AUDIO PWR 3.2W D 16TQFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
IC OR CTRLR N+1 8DFN datasheet.pdf
SUB-MIN SKT/CARRIER datasheet.pdf
CONN RECEPT 24POS PLUG datasheet.pdf