Vishay/Dale RNC50H6041BSR36
RNC50H6041BSR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H6041BSR36
Brief Description
RES 6.04K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H6041BSR36.pdf
Availability of RNC50H6041BSR36
QUANTITY
RNC50H6041BSR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H6041BSR36
Internal Part NumberEIS-RNC50H6041BSR36
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.04k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H6041BSR36
Related LinksRNC50H6, RNC50H6041BSR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H6041BSR36 Details Description
Related parts for RNC50H6041BSR36
MOSFET N-CH 55V 135A TO-262 datasheet.pdf
IC MPU M680X0 16MHZ 64LQFP datasheet.pdf
IC INVERTER 8-INPUT 20TSSOP datasheet.pdf
CAP ALUM 1800UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 1KV X7R 1812 datasheet.pdf
RES SMD 715 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 3A 60V datasheet.pdf
TVS DIODE 85.5VWM 137VC DO204AC datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 10% 10V AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.33UF 50V X7R 1206 datasheet.pdf