Vishay/Dale RNC50H6041BSRE6
RNC50H6041BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H6041BSRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 6.04K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H6041BSRE6.pdf
Availability of RNC50H6041BSRE6
QUANTITY
RNC50H6041BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H6041BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC50H6041BSRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.04k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H6041BSRE6
Related LinksRNC50H6, RNC50H6041BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H6041BSRE6 Details Description
Related parts for RNC50H6041BSRE6
IDC CABLE - MKR30A/MC34G/MKR30A datasheet.pdf
CAP TANT 470UF 10V 20% 2917 datasheet.pdf
CONN HEADER HI-SPEED DUAL 160POS datasheet.pdf
SWITCH SLIDE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 300W datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
TVS DIODE 171VWM 274VC DO214AB datasheet.pdf
625 DIP HDR SCRW MACH CONTACT datasheet.pdf
RES SMD 5K OHM 0.02% 1/20W 0505 datasheet.pdf