Vishay/Dale RNC50H6122BSB14
RNC50H6122BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H6122BSB14
Brief Description
RES 61.2K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H6122BSB14.pdf
Availability of RNC50H6122BSB14
QUANTITY
RNC50H6122BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H6122BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50H6122BSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)61.2k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H6122BSB14
Related LinksRNC50H6, RNC50H6122BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H6122BSB14 Details Description
Related parts for RNC50H6122BSB14
MOSFET N-CH 100V 31A TO220FP datasheet.pdf
RES 0.2 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 0.475 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf