Vishay/Dale RNC50H6192FRRE6
RNC50H6192FRRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H6192FRRE6
Brief Description
RES 61.9K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H6192FRRE6.pdf
Availability of RNC50H6192FRRE6
QUANTITY
RNC50H6192FRRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H6192FRRE6
Internal Part NumberEIS-RNC50H6192FRRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)61.9k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H6192FRRE6
Related LinksRNC50H6, RNC50H6192FRRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H6192FRRE6 Details Description
Related parts for RNC50H6192FRRE6
IC RF PWR CNTRL 2GHZ DUAL 8MSOP datasheet.pdf
BLADE TORX TR T8S 5.51" datasheet.pdf
CAP CER 560PF 50V C0H AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS RT ANG W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 200W datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS INLINE PIN datasheet.pdf