Vishay/Dale RNC50H6192FSRE6
RNC50H6192FSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H6192FSRE6
Brief Description
RES 61.9K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H6192FSRE6.pdf
Availability of RNC50H6192FSRE6
QUANTITY
RNC50H6192FSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H6192FSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC50H6192FSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)61.9k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H6192FSRE6
Related LinksRNC50H6, RNC50H6192FSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H6192FSRE6 Details Description
Related parts for RNC50H6192FSRE6
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
SENSOR 75PSI M12-1.5 6G .5-4.5V datasheet.pdf
IC FPGA 124 I/O 208 PQFP datasheet.pdf
IC CPLD 128MC 7.5NS 144TQFP datasheet.pdf
IC OPAMP DIFF 27MHZ RRO 8VSSOP datasheet.pdf
Crystal 14.31818MHz 30ppm 12pF 100 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4300K 2SMD datasheet.pdf
CABLE 4COND 18AWG SHLD 100' datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 18 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf