Vishay/Dale RNC50H61R9FSRSL
RNC50H61R9FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H61R9FSRSL
Brief Description
RES 61.9 OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H61R9FSRSL.pdf
Availability of RNC50H61R9FSRSL
QUANTITY
RNC50H61R9FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H61R9FSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H61R9FSRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)61.9
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H61R9FSRSL
Related LinksRNC50H6, RNC50H61R9FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H61R9FSRSL Details Description
Related parts for RNC50H61R9FSRSL
SW DIP TOP SLIDE FLUSH 3POS 24V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 470PF 500V NP0 1206 datasheet.pdf
CORE MODULE RCM5400W datasheet.pdf
SENSOR BOX PSR-SACB W/5M CABLE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
FIXED IND 390UH 80MA 32.4 OHM datasheet.pdf