Vishay/Dale RNC50H6200FSB14
RNC50H6200FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H6200FSB14
Brief Description
RES 620 OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H6200FSB14.pdf
Availability of RNC50H6200FSB14
QUANTITY
RNC50H6200FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H6200FSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50H6200FSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)620
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H6200FSB14
Related LinksRNC50H6, RNC50H6200FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H6200FSB14 Details Description
Related parts for RNC50H6200FSB14
IC MCU 16BIT 64KB FLASH 112LQFP datasheet.pdf
RES SMD 100 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
EDGE SENSOR datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK R/A datasheet.pdf
LABEL ID RATINGS 1.63"X1" BK/YL datasheet.pdf
RES SMD 23.2K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
Crystal 13.5600MHz 20ppm 18pF 60 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
MARKERS datasheet.pdf
CAP FILM 0.1UF 5% 250VDC RADIAL datasheet.pdf