Vishay/Dale RNC50H6260BRB14
RNC50H6260BRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H6260BRB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 626 OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H6260BRB14.pdf
Availability of RNC50H6260BRB14
QUANTITY
RNC50H6260BRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H6260BRB14
Internal Part NumberEIS-RNC50H6260BRB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)626
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H6260BRB14
Related LinksRNC50H6, RNC50H6260BRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H6260BRB14 Details Description
Related parts for RNC50H6260BRB14
LED BLUE CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
RES SMD 62 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 10A SO-8FL datasheet.pdf
BUZZ VAC 2.9KHZ 1M DELAY OFF datasheet.pdf
RES 2.4 OHM 1W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 32AWG GREEN 100' datasheet.pdf
GIGA-ACCESSETHERLINX-II, TX/4 + datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130POS .100" datasheet.pdf