Vishay/Dale RNC50H6260BSBSL
RNC50H6260BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H6260BSBSL
Brief Description
RES 626 OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H6260BSBSL.pdf
Availability of RNC50H6260BSBSL
QUANTITY
RNC50H6260BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H6260BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H6260BSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)626
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H6260BSBSL
Related LinksRNC50H6, RNC50H6260BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H6260BSBSL Details Description
Related parts for RNC50H6260BSBSL
CONN EDGE DUAL .156 PCB 30POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL SC70-5 datasheet.pdf
SEALING BOOT RED HEX NICKEL datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 4PST 40A 12V datasheet.pdf
FUSE 180A 690V BRITISH datasheet.pdf
CONVERT DC/DC VTM 3.3V 25A SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
RES 1.8K OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 2.2 OHM 1W 2010 WIDE datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 7.3A 15 MOHM TH datasheet.pdf